NEVŞEHİR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI
NEVŞEHİR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası

Güncelleme Tarihi: 10/05/2018 22.03.2018  17:00:39

Nevşehir İl Sağlık Müdürü Dr.Rahim Ünlübay 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası münasebetiyle bir açıklamada bulundu.Ünlübay açıklamasında;

Her zaman deneyim ve tecrübelerinden yararlandığımız yaşlılarımıza, sevgi ve saygıyı dile getirmek için tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de her yıl 18–24 Mart tarihleri arası “Yaşlılara Saygı Haftası” olarak etkinlikler yapılmaktadır.

Yaşlı nüfusun artan oranı yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesine gerektirmektedir. Genç gruplarda sağlık hizmetlerinin temel hedefi tedavi iken, yaşlı gruplarda esas hedef; yaşam kalitesinin arttırılması ve korunmasıdır. Yaşlılarımızın yaşam kalitesinin korunması ise yalnızca tanı ve tedavi hizmetlerinin uygun ve etkili sunumuyla değil, aynı zamanda sağlıklı yaşam davranışları ve güvenli çevre ortamının oluşturulmasıyla da gerçekleşir. Yaşamın doğası gereği yaşlılarımız çeşitli nedenlerle (düşme, hastalık. v.b) yatağa bağımlı ya da güncel ihtiyaçlarını göremeyecek hale gelmektedir.

Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü olarak yaşlılarımızın yaşam kalitesini artırmak amacıyla kendi evinde huzur ortamında sağlık hizmeti sunmaya devam ediyoruz. Şuan gelinen noktada Evde Sağlık Hizmetlerine başladığımız günden itibaren yaklaşık 1550 civarı yaşlı hastamızı tecrübeli doktorlarımız ile evinde ziyaret ederek onları yalnız bırakmadık bırakmayacağız. Tabi ki de yaşlılarımızın da kendi güvenliği açısından evde bazı önlemler alması gereken durumlar olabilir.

Yaşlılarımızın yaşadığı ortamları güvenli hale getirmek için alınacak küçük önlemler arasında; kaymayan paspas veya yer döşemesi seçimi, tutamaklı merdiven, görme derinliğinde algılama bozukluğuna yol açmayacak desenli halı-kilim kullanımı, yeterince aydınlatılmış yaşam alanları, rakamları kolayca seçilebilen telefonlar ve kolayca görülebilecek acil telefon numaraları yerleştirilmesi yer almaktadır, dedi

Her yeni günde sağlıklı ve güvenli yaşamak için;

Evi̇ni̇zde önlemi̇ni̇zi̇ alin güvenli̇ yaşlanin.

Beyaz Melekler dai̇ma yaninizda

Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü olarak bütün yaşlılarımıza sağlıklı huzurlu mutlu günler dileriz. 

Dr. Rahim ÜNLÜBAY

Nevşehir İl Sağlık MüdürüWhatsApp Image 2018-03-22 at 4.11.48 PM.jpeg

manşet.jpeg